Véget ért az Olimpia! A BBC-t lecseszte valamelyik saját fejes, hogy elég egyoldalúan tudósítottak. Ez sajnos abszolút igaz volt. Ha valamelyik sportágban egy brit 6. lett, az tuti, hogy nem a győztest kérdezték, hanem a britet. Mi a magyar himnuszt kétszer hallottuk, egyszer mikor Gyúrta Dani mögött egy angol lett a második, ill. mikor Berki Krisztián mögött angol végzett. De nem csak velünk bántak így.
Viszont a közlekedést annyira komolyan veszik, hogy a záró ünnepség előtti éjjel már meg is szüntették az olimpiai sávokat. (itt nem jellemző a rendőrségre, hogy 2 hónapig kint felejtett tábla 30km-es sebességkorlátozó tábla alatt bujkálnának és traffipaxoznának) Na, de ennyit az olimpiáról!
Idén úgy döntöttünk, hogy nem megyünk haza nyaralni, inkább egy kicsit megnézzük Ángolországot.
Szóba jött Skócia is, de azt a nagy távolság(és a fiúk korlátozott tűrőképessége miatt) elvetettük. Végül Cornwall mellett döntöttünk. De, ha már útba esett és szívesen megnéztük volna, így két éjszakára megálltunk Bath-ban.
Bath-ról tudni kell, hogy Anglia egyetlen! termálvizes fürdőhelye. Ilyenkor(is) rájövünk, hogy Magyarország micsoda adottságokkal rendelkezik. Kis túlzással, ha lebököd az ásót, termálvíz tör elő.
Megnéztük az előrejelzést és mily meglepő, esős de nem túl hideg időt jósolt egész hétre.
Igazi utazós idő, ugye?!
Bath egy kellemes, domboktól körülvett, nagyon jó hangulatú városka. Kicsit az osztrák, kicsit francia kisvárosok hangulatát éreztük visszaköszönni.
Másnap elmentünk megnézni a római kori, helyreállított fürdőjét. Olyan szinten restaurálták, hogy a medencéjében tényleg a forrásból jött víz párolgott. A rövid történet pedig, hogy i.u.120 körül építették a rómaiak a fürdőt egy templommal együtt. Az épület lenyűgöző volt, pl a medencét egy 20m magas kupola fedte be. Egész Britanniában nem volt még egy ilyen épület.
Az utókor szerencséjére szinte sikerült maradéktalanul helyreállítani, hogy pl. látszott az a hihetetlen mérnöki munka, ami az egész mögött állt.
Ez például egy római kori túlfolyó.
Hál Isten adták ezt az audio-guide -t, melynek volt gyermekbarát része is, így a fiúkat is lekötötte(valamennyire).
Van a városban még egy fürdő, mely a kikapcsolódást szolgálja, de oda 12 év alatt nem engednek be gyereket, tehát ki kellett hagynunk.
Bath-tól nem messze van a Cheddar Gorge nevezetű szurdok, mely a maga Angliai nemében szintén egyedülálló. Gondolom, ez egy hegyekkel rendelkező országban nem is lenne különösebben említésre méltó, de jó kis hely.
Volt egy kilátó, melyhez 274 lépcső vezetett fel. Szabi kenterbe verte a családot, úgy ment felfelé, mint a táltos. A kilátóból vezetett egy túra ösvény a szurdok peremén körbe, kb 5-6 km hosszú túra. Ahhoz képest, hogy a kis falú tömve volt turistával, ezt a túrát a századrészük sem vállalta be.
Lusta egy népség. A fiúk a szokásos nyekergéssel, de szépen végigcsinálták a túrát!
Másnap délelőtt indultunk Cornwall-ba, egész pontosan Tintagel-be.
Kaptunk rendes ízelítőt az angol vidéki utakról. Az amúgy is keskeny utak vagy le vannak süllyesztve a talajszint alá fél méterrel, vagy kőkerítés szegélyezi. Ahol két kocsi csak bajosan fér el egymás mellett, ott egyszerűen nem festik fel az elválasztó szaggatott vonalat "oszt kész". Míg Bathban egy olcsó szállodalánctól vettünk ki szobát(Travelodge), addig itt egy hagyományos B&B (Bed and breakfast)szállást foglaltunk.
Megérkezésünkkor elég szar idő fogadott, szemerkélő eső és viharos szél. Le akartunk menni az óceánt megnézni, a gyerekek nagy "örömére"
Sajnos e fényképező gépünk nem nagyon alkalmas párás időben való használatra, így alig adja vissza a gyönyörű, vadregényes sziklás partot.
Az alsó képen szereplő öbölbe le is ereszkedtünk Az én ötletem volt!!! Néha kicsaptak a hullámok, Kristóf annyira közelről akarta nézni, hogy aztán egy nagyobb hullámnál, hátrálás közben sikerült is beleseggelni. Csizma úszott, gatya vizes, anya ideges, gyerek először röhög, aztán nem röhög... No, hát nem minden ötletem jön be!
Ruhacsere és pubban elfogyasztott vacsi után még elmentünk megnézni egy régi templomot. Ha jól emlékszem, a XV. században építették. Ha megnézem a templomot és az azt körülvevő temetőt,
már csak egy kis gomolygó köd és kész a magyarázat a sok kísértet történetre.
Este elmentünk egy gyerekbarát pubba. Szerintem attól volt gyermekbarát, hogy nem vágtak ki minket a két mini-cunamival. Csak egy példa: volt ott egy cukorka-autómata:
Odanézünk, az szerkentyű már 70 fokos dőlésszögben és Szabi erősen dolgozott, hogy a földel bezárt szöget nullára redukálja. Miután leállítottuk a manőver és kérdőre vontuk ezt a kis"huncutot", hogy mi is volt a terv, a válasz: csak meg akartam nézni, hogy fel tud-e dőlni.
Reggel elfogyasztottam így másfél év után az első "full traditional english breakfeast-"em. A magyar gyomornak furcsa a sült sonka, tükörtojás, bab, pirított gomba és paradicsom kombináció, de be kell vallanom, hogy nem rossz kaja.
Felsétáltunk a Tintagel Castle romjaihoz, mely az állítólagos Artúr király állítólagos szülőhelye. A várból nem sok minden maradt meg, de a kilátás pazar.
A fiúk arcán most is látszik az őszinte boldogság, hogy felfedezhetik Cornwall-t és megnézhetik ezeket a romokat. Ha jól emlékszem, itt már többször tettem javaslatot Cicának, hogy jövőre nyáron küldjük őket haza, mi meg menjünk el Skóciába, vagy akárhova. Benő barátomtól remek szlogent kaptam a projecthez : "Kell nekik egy kis Magyarország". Cicán még kell dolgoznom kell, de nem adom fel!
Délután a szomszéd faluba Boscastle-be mentünk át. Castle már nincs, de nagyon hangulatos halászfalu.
A fiúk külön élvezték a "tsz dorgó"(gyengébbek kedvéért gumicsizma) előnyeit a sekély folyócskában.
A harmadik nap volt a csúcspontja a nyaralásunknak. Ekkor mentünk St. Micheal's Mount-ba. (Az odaút nem telt esemény nélkül, szinkron-hányás a hátsó ülésen, ki is fogytunk a nejlon zacsikból.)
A hely arról nevezetes, hogy van egy kis sziget a tengerben kb. száz méterre a parttól, mely apálykor száraz lábbal is megközelíthető, míg dagálykor hajóval vagy vmi vízi alkalmasságot kell igénybe venni.
Ahol a nyíl van, ott húzódik a kövezett gyalogösvény, akiket ott láttok ők voltak aznap az utolsók, akik gyalog ki tudtak jönni.
Az alsó kép kb fél órával a felső kép előtt készült.
Ez pedig a kikötő délelőtt.
Az időjárás abszolút kegyeibe fogadott minket, 23-25 fok és napsütés. A kastély csak 1890 körül épült gótikus lovagvár stílusban.
Akik még emlékeznek a sziklakert projectre Tárnokon, azoknak mutatom, hogy milyen sziklakert építéshez kérünk legközelebb segítséget.
Na jó, ez csak vicc volt. (vagy mégsem?)
Még a szálláson megkértük a házigazdát, nézze meg nekünk az apály-dagály időpontját, így tudtuk, hogy kb. 15.30-ig lesz járható a gyalogút. Mire mentünk ki, addig már le kellett vetni a cipőt és kigázolni a bokáig érő vízben, aztán a fiúk birtokba vették az óceánt.
De mi is élveztük kellőképpen.
Cica amíg a fiúkat hajkutrászta(fiúk, azonnal gyertek le, mert különben stb, stb.) addig táskát meg majdnem elvitte a dagály.
Mikor utaztunk lefelé, akkor hallottuk, hogy Cornwall-nál partra vetett egy bálnát az óceán. Én megtaláltam. :) Ahogy elnézem, épp visszaúszik a nyílt víz felé.
St. Michael's Mount-tól már csak 20km-re van Land's End. Akkor már azt is hozzácsaptuk a kiránduláshoz.
Mindenki meg volt hatódva, persze én is. LOL.
A hely különben vadregénnyel van ellátva, meg egy vidámparkkal(ami az Istennek hála, már bezárt mire odaértünk)
Hazafelé a hányás elmaradt.
Másnap reggel indultunk haza, de úgy döntöttünk, hogy útba ejtjük Clovelly-t, mely egy magán falu. (Családi jegy 18 font. Well.) A falu olyan lejtős, hogy egy gyerek sem tanul meg bicajozni. Vagy BMX versenyző lesz. C variáció nincs. Legurítják a lejtőn, ha leér akkor b.) variáció.
Clovelly turistákból és halászatból él. Szerintem inkább az előbbiből. Egy autóút vezet a faluba, de azt is csak egy-két helyi jármű használhatja. Amúgy az áruk és egyéb dolgok cipelését szánkókkal oldják meg.
Ja az angol étkezési kultúrára jellemző, hogy a hot-dogosnál hosszú sorok álltak, míg 5m-re ilyen szendvicseket lehetett venni.
Ilyen jó szendvicset Szicília óta nem ettünk. A hazaút többi része eseménytelenül telt.
A következő részben a lehúzós angol vidámparkról és a spooky Warwick Castle-ról lesz szó.
Tulajdonképp a nyaralásunkhoz tartozik mindkettő, de most már kezdek besokallni az írástól.
Legyetek jók.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése